Newsletter září 2023

od Robert Stejkora

První měsíc nového školního roku je za námi. Když bychom se podívali na úvod k Newsletteru ze září 2022, tak tam se nesly články v duchu vysoké inflace, drahých energií a konfliktu na Ukrajině. Většinu z toho tady, do jisté míry, máme pořád, ale už jsme si na to asi tak nějak zvykli a přijali to za fakt našich současných životů. Zajímavé že? Že si z toho až tak moc neděláme, a to uplynul jen jeden rok. Jenže tohle je normální. Sebeextrémnější situace, která se stane součástí našich životů se stane automaticky normálem. Chci tím říct, že většinu situací zvládne vyřešit jen když vytrváme 😊. Pojďme se podívat co nám přineslo září 2023 v rámci našeho Newsletteru – výtahu okomentovaných článků z uplynulého měsíce.

Prvenství, co do počtu článků, si letos odnesly dvě témata – Neživotní pojištění a Úvěry a konsolidace.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

I úrazy a nemoci dětí se pojišťují. Smysl má jen u těch vážných, říká odborník
Článek je sice směřován na pojištění dětí, ale platí bez rozdílu i u dospělých. V rámci životního pojištění má smysl krýt jen „velká“ rizika, různé připojištění bolestného, hospitalizací apod. je naprosto k ničemu a zbytečně pojistku jen zdražuje. Vedle toho je také důležité mít sjednány pojistné částky na dostatečnou výši a k té se dá dopracovat pouze podrobnou analýzou. Určitě není správně jen vynásobit příjem či výdaj nějakým koeficientem a v takové výši pojištění sjednat. Toto je tedy jeden z produktů, kde by vám měl pomoci odborník. A to, zda se jedná o odborníka poznáte podle toho, kolik údajů k analýze bude potřebovat – pokud padne dotaz jen na příjem a výdaje, tak doporučuji jít o dům dál.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Vytopený byt? Jen pojištění domácnosti na něj zdaleka nemusí stačit
Další z výborných článků, který se týká pojištění majetku a, tomto případě, pak plnění při pojistné události. V článku je jednak popsáno, jaká škoda se plní, z jakého typu pojištění majetku, ale to podstatnější, ten hlavní důvod, proč tento článek zahrnujeme do Newsletteru je vysvětlení, čeho se týká tzv. pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Jinými slovy, co takové pojištění kryje a proč je dobré jej mít v rámci pojištění odpovědnosti sjednáno (ne všechny pojišťovny totiž automaticky umožňují sjednat dohromady s odpovědností v běžném občanském životě).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spočítejte si aktuální cenu svého domu. Pojišťovny začnou vycházet z nové kalkulačky
Tento článek zde není kvůli jeho obsahu, který se týká vysvětlení, co je to podpojištění a jak funguje, ale především kvůli jeho úvodu, kde je veřejnosti konečně dostupná kalkulačka, která umožňuje spočítat správnou, potřebnou pojistnou částku u rodinných domů – ty se totiž správně nepojišťují na tržní hodnotu (částka, za kterou by bylo možné daný dům koupit/prodat), ale na tzv. reprodukční hodnotu (částka, za kterou je možné jej znovu vybudovat).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky zlevňují, ale žádný zázrak to není
To už je taková tradice, že se můžeme dočíst, že úroky na hypotékách opět klesly a opět v řádu setin. A navíc je dost pravděpodobné že jen díky po-prázdninovým „akčním“ nabídkám. Vydržme, ony klesat začnou, mluvím o skutečném poklesu ne v řadu setin, jen prostě musíme počkat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zmapovali jsme, jak funguje offsetová hypotéka a komu se vyplatí
Na první pohled velmi zajímavá varianta hypotéky, ale jako u všeho, tak i zde je důležitý výpočet. Nejde paušálně říct, že se to vždy vyplatí. V jednoduchosti se jedná o hypotéku, vedle které jsou uloženy volné prostředky a banka pak úročí jen rozdíl mezi nesplacenou výší hypotéky a zmíněným vkladem. Jenže zde hraje roli, jak velkou částku je člověk schopen a ochoten vedle hypotéky uložit. Na jak dlouho. A hlavně, zda uložení takových financí nepřinese větší užitek, pokud by se prostě třeba spořily nebo investovaly (zisk na zhodnocení pak může být klidně i vyšší než úspora na úroku u hypotéky).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře