Newsletter říjen 2023

od Robert Stejkora

Loni v říjnu se toho moc nepsalo a když už, tak se všechno točilo jen kolem dvou témat – úrokové sazby u hypoték a úrokové sazby u spořících účtů. Letos je to o poznání lepší a jiné, témat, o kterých se mluví a logicky i píše, je víc a měli jsme tak možnost vybírat z většího množství článků a náš Newsletter z října 2023 je hlavně o poznání rozmanitější.

O prvenství v počtu článku se letos dělí téma Neživotního pojištění a Spoření a investic, které měly obě shodný počet článků.

Newsletter s sebou přináší články v kategoriích:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Asistenční služby k pojištění domácnosti zajistí instalatéra i ajťáka
Asistenční služby obsahuje automaticky každá (každá) pojistka majetku (domácnost a/nebo nemovitost), jen si této části pojistky málokdo všimne, a přitom je díky ní možné ušetřit nemálo peněz – ukáži to na jednoduchém příkladu, zabouchnuté dveře od bytu, zjistíte to v deset v noci, když se vracíte domů, a navíc je státní svátek – výsledek: 3 hodiny čekáte na zámečníka a tomu za 10sec práce dáte 2 000,- V rámci asistence to máte zdarma a dost pravděpodobně nebudete muset čekat 3 hodiny. Koukněte do svých pojistek, jaký máte rozsah asistenčních služeb, ať víte, s čím můžete počítat. A platí, že čím novější pojistka, tím budou asistenční služby rozsáhlejší.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Mladé řidiče stojí povinné ručení až desetitisíce. Tak se pojistka udělá na dědečka
Toto je známí fakt, když máte svou první pojistku na auto (myšleno povinné ručení), tak bude velmi pravděpodobně drahé. Krom toho, že takový člověk nemá ještě žádný bonus, tak navíc roli v cenotvorbě hraje i věk a např. i místo trvalého bydliště. Řešení je uvedeno už v nadpisu článku – povinné ručení lze sjednat na někoho z rodiny, kdo vyjetý bonus už má (a není nezbytné, aby byl zároveň i majitelem vozu). Ale u tohoto řešení je třeba zvážit dvě zásadní věci – předně, dokud si člověk neuzavře své první povinné ručení, tak mu nezačne nabíhat bonus. Ale, a to si myslím, že je zásadnější, pokud dojde k nehodě, pak se bude poškozenému hradit z povinného ručení toho, na koho je napsáno (lhostejno, že on přímo neboural) a právě on přijde o část svých bonusů. Toto tedy zvažte, než se pro toto řešení rozhodnete.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Povinné ručení v novém: jaké změny čekají řidiče už v prosinci
A povinné ručení ještě jednou. Spíše jen pro informaci, ať víte, co bude od konce roku jinak. Upřímně, o nějak zásadní změny se nejedná, pokud tedy nejste majiteli elektrických koloběžek 😊.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zapomněli jste si sjednat cestovní pojištění? Ze zahraničí to umožní jen některé pojišťovny
Sezóna hlavních dovolených, tedy těch letních, je sice za námi, ale jednak se blíží sezóna zimní, ale především, informace uvedené v článku je prostě dobré vědět. Ne každý si totiž uvědomuje, že jsou pojišťovny, které vám neumožní sjednat si cestovní pojištění, když už jste mimo ČR. V článku jsou pěkně rozepsány rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami – tedy, která vám umožní sjednat si „cestovko“, i když jste za hranicemi, a které ne, případně které ano, ale s určitým omezením.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky dál mírně zlevňují. Co čekat v příštích měsících
To už je takový evergreen – co měsíc, to pokles a co pokles, to v řádu setin procenta. Průměrná úroková sazba klesá už 5 měsíců v řadě a za tu dobu klesala o 0,27 % p.a., čemuž odpovídá průměrný pokles o cca 0,05 % p.a., každý měsíc. Jak je uvedeno v článku, tak k výraznějšímu poklesu mohou dopomoci teprve kroky ČNB v podobě snižování základních sazeb, a tam je relativně pravděpodobné, že k nim dojde až na počátku příštího roku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v říjnu. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Klasické srovnání aktuální nabídky u všech vkladových produktů (spořící účty, termínované vklady i stavební spoření). Zásadní je především závěr článku, proto tento článek pravidelně zařazujeme, kde je pěkně seřazena aktuální nabídka spořících účtů, dle výše vkladu a od nejvyššího zhodnocení.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Tři stavební spořitelny chrání před snížením státní podpory. Které to jsou?
To, že aktualizace státní podpory (směrem dolů) ještě není „podepsána“ je sice pravda, ale pravděpodobnost, že by k tomu nedošlo se limitně blíží nule. Je tedy třeba počítat s tím, že od příštího roku bude maximální státní podpora u stavebního spoření (včetně starých smluv) už jen 1 000,-/rok (při úložce 20 000,-/rok). Jelikož je ovšem státní podpora tím největším „tahákem“ pro většinu lidí, kteří se rozhodují, zda si „stavebko“ uzavřou, tak reálně hrozí, že do stavebních spořitelen „poteče“ méně financí. A jelikož pro stavební spořitelny jsou úložky na stavební spoření hlavním přísunem peněz, tak se nelze divit, že se jim vyplatí případně sníženou státní podporu dotovat. Uvidíme, jak se k tomu postaví ostatní stavební spořitelny, ale minimálně u těchto 3 je to již jisté – všechny to slíbili veřejným příslibem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Podpora stavebka bude nižší, spořitelny ale mají zajímavé akce
A ještě jednou stavebko. Jednak, už bývá zvykem, že stavební spořitelny na konci roku přicházejí s více či méně zajímavými akcemi, ale letos je to navíc i z toho důvodu, že se snaží přitáhnout znovu lidi, pro které se třeba tento produkt stal nezajímavým (vzhledem k plánovanému snížení státní podpory). Já bych chtěl pouze doporučit, dobře si skutečnou výhodnost „stavebka“ spočítejte (nebo lépe nechejte spočítat od někoho nezávislého), protože ne všechny akční nabídky jsou skutečně výhodné (např. bonus 5 000,- za předpokladu, že hned na začátku vložíte jednorázově 100 000,- mi nepřijde ani trochu jako výhodný „deal“).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stát bude od ledna podporovat nové spoření na stáří, většina lidí to vítá
O co jde? V současné době jsou podporovány ze strany státu dva produkty, určené k vytvoření finanční rezervy na postproduktivní věk – rezervotvorné životní pojištění a „penzijka“. To první je podporováno daňovým zvýhodněním, a to druhé jak daňovým zvýhodněním, tak především státním příspěvkem. Nově by mělo být možné odečíst si z daní i finance, které směřují do investičních produktů. Ovšem pozor pravidla budou pro všechny stejná – pokud si někdo odečítá z daní nějaký takový produkt, tak je třeba, aby tento trval minimálně do 60 let věku a zároveň minimálně 10 let (10 let je novinka, v současné době je to 5 let), jinak je povinností všechny obdržené vratky na dani vrátit, a to až 10 let zpětně. Je tedy třeba si dobře rozmyslet, jaký produkt ke zmíněnému skutečně využít.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře