Newsletter listopad 2023

od Robert Stejkora

Dnes nám zbývá 23 dní do Vánoc – začal nám poslední měsíc roku. Zima je tedy tu a počasí nám to dává najevo i očekávatelným sněžením a teplotami pod nulou. U nás je ovšem jedno, jaké je počasí nebo teploty, se začátkem nového měsíce přinášíme pravidelný, okomentovaný výtah článků z finančního světa, v tomto případě tedy Newsletter z listopadu 2023.

Stejně jako i v předchozích třech letech, tak ani letos se toho v listopadu moc nenapsalo, už to začíná vypadat na tradici. Využili jsme tedy menšího množství článku k tomu, abychom mohli přidat delší komentáře, aniž by to výrazně prodlužovalo Newsletter jako takový. Prvenství, v počtu článků, získalo letos téma Spoření a investic (jako loni😊).

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Změny u povinného ručení: Vyšší limity a rozšíření povinností, kdo jej musí sjednat
Od konce roku, konkrétně od 23.12.2023, by měl platit nový zákon o pojištění odpovědnosti o provozu vozidla. Slovíčko „měl“ je použito záměrně, jelikož aktuálně není jisté, kvůli navrhovaným změnám, zda se stihne schválit. Takže je možné, že platnost bude až někdy od příštího roku. To zásadní, co se mění, se týká minimálních limitů u povinného ručení (nyní 35/35mil., nově 50/50mil.) a dále se rozšiřuje povinnost mít sjednané povinné ručení i např. na některé elektrokoloběžky. Hodně zásadní změnou pak je, že nově bude mít povinnost sjednat povinné ručení nikoliv majitel, ale provozovatel (pokud se jedná o jinou osobu). V článku je toto vše (a plus ještě několik věcí, které osobně neshledávám tak zásadními) pěkně popsáno, takže si myslím, že stojí za přečtení každému, kdo jezdí autem (nebo na zmíněné elektrokoloběžce).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Firmy a podnikatelé zanedbávají pojištění odpovědnosti
Z nadpisu lze odvodit, že se článek týká jen podnikatelů a firem. Ovšem to, o čem se v něm píše, se týká všech – nejen podnikatelé/firmy zanedbávají pojištění odpovědnosti. Za mě, se jedná o nejdůležitější pojistku vůbec, v podstatě se jedná o „povinné ručení člověka“ (nebo firmy). A stejně jako u povinného ručení je třeba jej mít, aby člověka pak nezruinovala případná velká škoda. Hlavní problém je pak v tom, že lidé nerozlišují samostatné typy tohoto pojištění, jsou totiž 3: pojištění odpovědnosti v běžném občanské životě (laicky nazývané „pojistka na blbost), pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli (známé jako ZAMZAM) a pak pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou z podnikatelské činnosti. Každý z těchto typů pojistek je určen právě pro tu danou věc a nelze je zaměnit, respektive použít na něco jiného. Zaměstnanec by tedy měl mít jak „pojistku na blbost“, tak i ZAMZAM. A podnikatel pak jak „pojistku na blbost“, tak i pojištění odpovědnosti podnikatele.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční sazby opět mírně klesly. Kdy a co rozhýbe trh s hypotékami?
Už je takovým evergreenem, že v posledním půlroce přichází s každým měsícem nižší průměrná úroková sazba u hypoték. A vždy je to o pár setin procenta. Nejinak je tomu i tentokrát, kdy je meziměsíční pokles 0,04 % p.a. Jak už jsem psal několikrát v minulých Newsletterech, k výraznějšímu poklesu sazeb může dojít, až když dojde ke snížen základní úrokové sazby ze strany ČNB. Nejbližší zasedání, kdy k tomu může dojít bude 21.12.2023. Ale je potřeba počítat s tím, že pokud bude tato sazba snížena pouze nepatrně, pak pravděpodobně ke stejnému nepatrnému snížení přistoupí i banky (pokud vůbec).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v listopadu. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Stálice v našem Newsletteru – aktuální nabídka spořících produktů a jejich srovnání.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se změní penzijko? Kdo musí platit víc, aby nepřišel o příspěvek, a kdo ho už nedostane vůbec?
Změna, která měla původně platit od 01.01.2024, bude dle všeho platit od 01.07.2024. V hlavní míře se jedná o úpravu pravidel u „penzijek“ (vedle toho pak rozšíření možností daňových odpočtů a příspěvků zaměstnavatele, jak na „penzijko“, „životko“, tak ale i na v podstatě jakoukoliv investici). To úplně hlavní, co bude zajímat pravděpodobně nejvíce lidí, je změna v poskytování státní podpory – ta se bude nově poskytovat od 500,-/měs. příspěvku a do maxima 1 700,-/měs. příspěvku (státní podpora bude nově vždy 20 % z výše příspěvku účastníka). To, co je rozhodně negativní částí, tak je zrušení státní podpory pro lidi v důchodu, kteří mají „penzijko“. Teoreticky se ještě může finální znění změnit – stále ještě chybí schválení ze strany senátu a podpis prezidenta. Ovšem domnívám se, že pokud k nějaké změně dojde, bude spíše kosmetická.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Nejčastější chyby při spoření na stáří? Nízké částky i špatná strategie
Staré známé „penzijko“ se bude měnit, od příštího roku, o čemž pojednává předchozí článek. Tento jej pouze doplňuje, a to jednou důležitou informací: je jedno k jaké změně dojde, protože jedno bude platit pořád – malý vklad v průběhu vytvoří malou hodnotu na konci. Ano, takto je to jednoduché a dalo by se říct, že i logické, faktem ovšem je, že přesto to většina lidí nedělá správně. A nebavíme se tady o tisících měsíčně, které by byly třeba, pokud se budeme držet dvou zásadních informací, které jsou v článku uvedeny, tak se dá dosáhnout zajímavé hodnoty na konci „penzijka“, aniž by byly ukládány tisícové částky – stačí prostě začít co nejdříve a zvolit, v takovém případě, dynamickou strategii.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Air Bank chystá vánoční dárek, přímý nákup akcií „za hubičku“. Kdo si je bude moct pořídit?
Určitě pozitivní krok – možnost investovat levně. Jediné, na co bych upozornil, tak je paradoxně tato jednoduchost. Doporučuji každému, kdo by chtěl využít (ať už od AirBank, nebo od jiné banky, která obdobnou možnost již delší dobu poskytuje – v článku jsou vypsány), aby si před tím nechal zpracovat investiční plán od odborníka, bez něj to totiž může být investice, sice levná, ale kontraproduktivní. Investiční plán by měl mít přednost a až na jeho základě pak klidně nakupujte levné investice!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře