Newsletter prosinec 2023
- od Robert Stejkora
Další rok je pryč. V mnoha věcech to byl rok, který si budeme pamatovat, podobně jako i ty předchozí od roku 2020. Ale co bylo, bylo, dneškem začíná rok nový a pevně věřím, že už jen lepší než ty, co máme za sebou. My každopádně přinášíme ohlédnutí za posledním měsícem právě uplynulého roku v podobě okomentovaných článků, které se týkaly financí. Náš Newsletter z prosince 2023.
V počtu článků se o vítězství dělí kategorie Úvěrů a konsolidací se Spořením a investic.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Jen invalidní důchod k udržení životního standardu nestačí
Super článek, doporučuji všemi deseti – zásadní je, skutečně si uvědomit, že invalidní důchod se nevyplácí dle úrazu nebo nemoci, ale dle snížení pracovního uplatnění daného člověka – jiné snížení bude mít za následek ochrnutí pro pokrývače a jiné pro programátora. Životní pojištění by mělo být k zajištění závažných zdravotních následků, nikoliv těch drobných (a mezi drobné patří i ty, které mají trvání třeba pár měsíců). Pojištění invalidity by mělo být základem (ale na dostatečné pojistné částky), vše ostatní už je individuální.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Povinné ručení zdraží až o pět procent, zlevní ho bonusy a důkladné hledání
Nárůst ceny pojištění u vozidel asi pocítil každý, kdo v poslední době řešil změnu jeho pojistky. Často se stávalo, že cena původního pojištění vyšla lépe než cena nové pojistky. Ale i u těch stávajících pojistek docházelo k nárůstu – paradoxně, člověk měl vyšší bonus, ale cena byla přesto vyšší. Mohou za to základní sazby, ze kterých se teprve bonusy odečítají a jelikož tyto základní sazby v posledních letech rostou, tak se to pak odrazí i na výsledné ceně. Bohužel je to fakt, se který je třeba se smířit. Ovšem, jak je v článku uvedeno, stále lze najít zajímavé nabídky, jen je potřeba prostě hledat nebo to zadat někomu, kdo pro vás srovnání, napříč trhem, udělá.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak je to s pojištěním elektromobilů v Česku a co chystají pojišťovny
O elektromobilech se mluví čím dál častěji a údajně jsou také čím dál tím víc oblíbené (já tedy nevím, ale v mém okolí znám jediného člověka, co si koupil elektromobil, navíc relativně nedávno). Takže tento článek se může hodit, aby případný zájemce o koupi věděl, s čím počítat z pohledu pojištění jeho vozu. Předpokládám totiž, že pokud už si někdo koupí elektromobil, tak jej bude chtít pojistit i havarijně a tam to na ceně rozhodně pozná. Jak je ostatně patrné i v článku (včetně konkrétních výpočtů).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Úrokové sazby u hypoték stagnují. Co čekat v roce 2024?
Když jsem psal v minulých Newsletterech, že na nějaký výraznější pokles si budeme muset počkat, tak se ukazuje, že jsem měl pravdu. Tento měsíc dokonce došlo k nárůstů průměrné úrokové sazby. Ovšem jedná se o nárůst o 0,01 % p.a., tedy pořád platí to, co jsem psal v minulosti – sazby stále stagnují.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
ČNB: Vypínáme limit pro celkovou zadluženost. Pomůže to pro získání hypotéky?
Na první pohled se jedná o pozitivní zprávu. Ale skutečnost je taková, že tento ukazatel ovlivnil úplné minimum žadatelů. Navíc, a to je důležitější, banky stejně budou pokračovat dle své metodiky, takže vypnutí ukazatele ze strany ČNB vůbec neznamená, že to bude mít nějaký vliv. Banky sice budou mít „volnější ruce“, ale stejně budou dostatečně prověřovat úvěruschopnost každého jednoho žadatele. Když to shrnu, tak vypnutí tohoto ukazatele, nepřinese pravděpodobně vůbec nic.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
MONETA stáhla úrokové sazby u hypoték pod 5% hranici. První vlaštovka návratu k „normálu“?
Ano, MONETA po čase přišla s bombastickou nabídkou, kdy je úroková sazba u jejich hypoték průměrně o 1 % p.a. nižší, než co je běžné na trhu (v současné době). Ovšem pozor, tato nabídka není standardní, jedná se o produkt banky, který nazývají FINANSO, což je typ online hypotéky, kterou si člověk musí vyřídit sám. A věřte, že hypotéka není produkt, který lze snadno vyklikat, jako když si sjednáváte online povinné ručení. Navíc úroková sazba není jediným kritériem výběru, takže doporučuji nenechejte se „utáhnout na nudli“. Každopádně, pokud jste s tímto v pohodě a věříte si, že hypo zvládnete sami, pak lepší nabídku nenajdete a ani se všemi slevami, které je technicky možné získat od ostatních bank se pod 5 % p.a. nedostanete (v současné době).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Předvánoční půjčky se mohou prodražit. Na co si dát pozor
V době zveřejnění článku je sice už po Vánocích, ale to nic nemění na faktu, že „malé“ půjčky na zbytné věci (jako jsou právě dárky nebo dovolená) jsou jednou z nejhorších věcí, které člověk může udělat. Pamatujte na to, že životnost věci, kterou si pořizujete by měla být delší než doba splatnosti půjčky. To je jedna ze základních pouček a týká se především půjček na dovolenou. A v případě dárků, vím, že dnešní konzumní doba k tomu přímo navádí, že „je potřeba spousty darů, které jsou navíc drahé“, ale skutečně tomu tak je? Skutečně je nezbytné se zadlužit, abyste někomu udělali radost? Není lepší pořídit pouze to na co skutečně mám? Věřím, že minimálně většina čtenářů našeho Newsletteru na tyto otázky umí odpovědět správně = půjčovat si na Vánoce nebudou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v prosinci. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Jako každý měsíc, i tentokrát přinášíme aktuální přehled v nabídce spořících produktů (především spořících účtů, potažmo termínovaných vklad). Žádné velké změny se nekonají už několik měsíců, takže to, co platilo minulý měsíc, platí v podstatě stále i teď.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
„Penzijko“ krvácí, ať žije DIP! Co bude výhodnější?
Relativně dlouhý článek, který rozebírá změny, které nás čekají od roku 2024. Předně bych chtěl uvést na pravou míru fakt, že zmíněný produkt „DIP“ není žádný nový produkt, není to nové „penzijko“, je to jen možnost využít k daňovým úlevám v podstatě jakýkoliv investiční produkt – neznamená to tedy nutně potřebu uzavřít zase nějakou novou smlouvu. To podstatnější, co bych chtěl ovšem zmínit je využití daňových odpočtů (ať už kdekoliv). Vždy před tím všechny varuji, protože využitím této výhody se zároveň zavazujete k tomu, že daný produkt budete muset mít minimálně 5 let (nově to bude 10 let) a zároveň minimálně do 60 let věku. Pokud jednu z podmínek nesplníte, tak vám vznikne povinnost dodanit veškeré daňové úlevy, až za 10 let zpětně. A proč před tím varuji? Jednak, nikdo není schopen na dlouhé roky dopředu odhadnout co vše se může stát, a co třeba zapříčiní, že nebude jiná varianta, než daný produkt ukončit. Stojí vám za to, že dostanete na daních zpět pár tisíc každý rok (skutečně pár), když byste pak museli při dodanění vracet součet těchto „pár“ tisíc za celých až deset let? Jsem toho názoru, že za to riziko to nestojí. Využívejte tedy „penzijko“ kvůli státní podpoře, ale nepouštějte se do jeho využití pro daňovou úlevu (a tím pádem vás ani DIP nemusí zajímat). Můj názor.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Co pro děti místo „stavebka“, aby měly lepší rezervu i zajištění
Po „penzijku“ tu máme i článek k jednomu z nejoblíbenějších produktů Čechů – o stavebním spoření. Od roku 2024 klesne státní podpora na polovinu (1 000,-/rok, při úložce v ekvivalentu 20 000,-/rok). Sice jsou některé stavební spořitelny (konkrétně 3), které nabízejí dorovnání státní podpory „ze svého“, ale je potřeba počítat, že toto dorovnání garantují už jen na následujících 5 let (vázací doba je 6 let). Toliko k faktům, ale to zásadní, stavební spoření má skutečně smysl jen pokud se do něj ukládá úložka v takové výši, aby se připsala maximální státní podpora, a zároveň pokud bude trvat právě 6 let. Malým dětem je tedy efektivnější uzavřít jiný produkt. V článku je zajímavý pohled, jak naložit se 1 700,-/měs. (tedy cca 20 000,-/rok) určenými pro dítě. Určitě je to jedna z možností, jak se na to koukat, ale variant, jak částku rozložit, případně jaký produkt použít i při nižší úložce je celá řada. Rozhodně doporučuji zkonzultovat to s odborníkem, před tím, než přijmete „lákavou“ nabídku od stavební spořitelny.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Zlato je bezpečný přístav. Jeho cena dosáhla rekordů, poroste i dál?
Zlato není investice ani spoření, je to spekulace na cenu, za kterou jej prodáte. Tohle je důležité mít na paměti, když o jeho nákupu budete uvažovat. Já osobně zlato nezatracuji, ale pouze v případě, že jej plánujete nakupovat po větších objemech („spoření“ 500,-/měs. do zlata, je skutečně nesmysl) a zároveň pokud bude tento nákup maximálně kolem nějakých 10 % celé sumy zamýšlené k investici. To, co se mi v článku moc líbí, je jeho závěr, všimněte si, jak různí lidé o zlatě mluví – prodejci zlata jej za každou cenu obhajují, a ti co mají širší pole působnosti než jen zlato, jsou spíše umírněnější. Proč asi? 😉
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host