Newsletter leden 2024

od Robert Stejkora

Leden je pryč a my tedy můžeme přinést okomentovaný výtah článků z finančního světa za uplynulý měsíc – Newsletter z ledna 2024. To, co je téměř na chlup shodné, jako loni, je zaměření především na články o investicích a spoření. Důvodem je letos hlavně to, že nás v tomto segmentu čeká nejvíce změn (hlavně v dlouhodobých produktech, určených k penzi).

Vítězem v počtu článků je pochopitelně téma Spoření a investice.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky dál zlevňují, sazby klesají pod 6% hranici. Co čekat dál?
Aktuální meziměsíční pokles činí 0,06 % p.a., tedy změna úrokové sazby je stále v podstatě stagnací. ČNB sice na svém prosincovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procenta, ale jednalo se o krok, se kterým v podstatě všichni počítali, a tedy banky již měly zaceněno ve svých sazbách z dřívějška. Znatelné poklesy nás teprve čekají, ale osobně si nemyslím, že bychom se letos dostali dál než k 5 % p.a., možná „na dohled“ 4,5 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v lednu. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Standardní aktuální nabídka spořících produktů, na které má zásadní vliv základní sazba ČNB, která byla v prosinci snížena. Jde tedy čekat, že spořící produkty (myslím především spořící účty), začnou se svým zhodnocením klesat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zhodnocení přes 31 % v „penzijku“. Kolik jste získali právě vy a jaké máte letos možnosti?
Rok 2023 fondům v „penzijcích“ přál. Díky tomu jsou veškeré propady z roku 2022 smazány a všechny fondy navýšily své kumulativní zhodnocení za celou dobu jejich existence (maximálně 11 let). Určitě pozitivní zpráva. Každopádně, některé stále ještě klopýtají daleko za těmi na „čele peletonu“. Mrněte na tabulku v článku a najděte si ten svůj fond, ať víte, zda můžete být spokojení nebo by bylo lepší přemýšlet o jeho změně. 11letá historie je už dostatečně dlouhá na to udělat závěry a fond případně změnit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Penzijní společnosti se chystají na důchodce a jejich penzijka. Chtějí jim vynahradit ztracené státní příspěvky
Podobně jako v případě „stavebka“, kdy se některé stavební spořitelny rozhodly kompenzovat sníženou státní podporu „ze svého“, tak se k podobnému přístupu přidávají i některé penzijní společnosti, v rámci kompenzace zrušených státních příspěvků pro starobní důchodce. U většiny z nich nejsou známé přesné podmínky, ale jelikož je na to ještě čas, tak je to rozhodně pozitivní zpráva – možná nebude tak zle, jak to vypadalo. Uvidíme, jaké budou podmínky u jednotlivých penzijních společností.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zajištění na stáří mohou nabídnout i investice
Zásadní upozornění hned v úvodu – DIP není žádný nový produkt, není to žádné nové „penzijko“, je to pouze rozšíření daňových úlev a možnosti příspěvku na další typ produktu, a to produktu, který už funguje dávno (pouze se mu dá příznak DIP a můžete si jej odečítat z daní a může vám na něj přispívat zaměstnavatel). A potom, je třeba pamatovat i na to, že pokud nějaký investiční produkt využijete jako DIP, pak si peníze v něm zamknete minimálně na 10 let (a zároveň minimálně do 60 let věku), jinak vám vznikne povinnost dodanit vše až za deset let zpětně, co vám finanční úřad na daních, díky DIPu, vrátil. Otázka tedy je, proč byste si měli tímto způsobem „zamykat“ peníze v jiném produktu, když stále můžete využívat „penzijko“? Já v tom skutečně velký smysl nevidím.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Vše o DIP: Jak přesně funguje a kde si ho už můžete sjednat?
Článek, který navazuje na ten předchozí a který jasně vysvětluje, co to ten DIP je a jak funguje. Potvrzuje to můj komentář u předchozího článku. Článek je relativně dlouhý, ale to hlavní je jen v jeho první třetině, zbytek článku je pak info od jednotlivých institucí, zda DIP už nabízejí, případně od kdy to plánují.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak si vedly investice v roce 2023 a co přinese rok 2024?
Moc pěkné shrnutí roku 2023 a odhadovaný výhled na rok 2024. Faktem je, že ať měl člověk v loňském roce peníze v podstatě kdekoliv, tak na tom vydělal. Ale to nejdůležitější – jeden rok vůbec nic neznamená, pokud se nebudeme bavit o spekulacích, tak v dlouhodobém horizontu hraje jeden rok skutečně mizivou roli a mnohem důležitější je setrvat v nastavených portfoliích co nejdelší dobu (respektive tu, na kterou bylo dané portfolio sjednáváno) a neutíkat rychle k tomu, co loni vydělalo nejvíc – letos by to totiž mohlo být klidně vše jinak. V investicích prostě doporučuji nespekulovat, ale vytrvat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Známe nejlepší bankovní produkty. Kdo je má v nabídce?
Stejně jako každý rok, na začátku, tak i tentokráte přinášíme článek s vyhodnocením bankovních produktů (běžné a spořící účty, termínované vklady, spotřebitelské úvěry a hypotéky). Výhodou je, že se jedná o hodnocení za celý loňský rok, nikoliv o nějakou dočasnou, akční nabídku v daném segmentu. Pokud se tedy na začátku roku poohlížíte po možnosti změny banky, tak zde dostanete relevantní informace, na základě kterých se můžete rozhodnout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi
V roce 2024 se toho mění hodně – na poli finančních produktů. Zde je velké shrnutí všech důležitých změn, či novinek, které nás v tomto roce čekají.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře