Newsletter únor 2024

od Robert Stejkora

Nejkratší měsíc roku právě skončil. A ač letos bylo o den delší, tak na počtu článků se to nepodepsalo. I loni jich bylo v únoru pomálu, ale letos je to snad nejhorší výsledek za celou dobu existence našeho Newsletteru – tak málo článků nebylo nikdy, v žádném měsíci. Důvodem je, že se skutečně valná většina točila jen kolem jednoho tématu – klesající základní úroková sazba od ČNB a na to reagují v podstatě jen dvě věci – hypotéky a spořící produkty. Nemělo tedy smysl přidávat články se stejným tématem, proto jsme vybrali jen těch pár nejzajímavějších, které jsme okomentovali a přinášíme, coby Newsletter z února 2024.

Jediné dvě kategorie, v tomto měsíci zařazené, mají stejný počet článků. Vítězem v počtu tedy nedrží žádná z nich.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční trh se rozhýbal. Nastává období zlevňování hypoték
Po hodně dlouhé době je v grafu patrná znatelná změna trendu, kdy už nedochází k měsíční změně o desetinu procenta, ale tentokráte je průměrná úroková sazba, z měsíce na měsíc, nižší o 0,36 % p.a. Tohle je konečně něco, co se dá označit za znatelnou změnu trendu, a to směrem dolů. Pokud se předpovědi analytiků vyplní, tak by měla být sestupná tendence na grafu patrná i v dalších měsících.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jakou fixaci zvolit u hypotéky, abyste zbytečně netratili
Super článek, který ukazuje, že úrok není vše a že v některých případech je nižší úroková sazba ve finále dražší. Proto je důležité neporovnávat hypotéky jen dle úrokové sazby, ale dívat se na ně jako na komplexní produkt, který se skládá z více věcí než jen z úrokové sazby. Nemluvě o tom, že je velmi důležité správně zvolit i banku – v současné době totiž není úrok vůbec důležitý, sazby budou klesat a je mnohem důležitější zvolit takovou banku, která má dobře (chápejte pro-klientsky) nastavenou tzv. retenci, což znamená, že nemá problém se domluvit a snížit vám sazbu i v průběhu FIXace (a vy pak nemusíte řešit levnější hypotéku jinde – další starost a často i náklady).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v únoru. Kam s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Jako už klasicky, přinášíme aktuální nabídku spořících produktů v bankách. Tentokráte je článek relativně obsáhlý, popisuje v podstatě všechny produkty, určené na spoření, v jednotlivých bankách. Ale pokud někoho zajímá prostě jen aktuální nabídka, stačí skočit na závěr článku, kde jsou standardní 3 tabulky, pro 3 pásma vkladů a aktuální nabídku si může srovnat tam. Já bych chtěl jen doplnit, že je potřeba počítat s tím, že se zhodnocení na spořících účtech velmi rychle a možná i relativně strmě vydá směrem dolů, protože se bude vždy více či méně odvíjet o základní sazby vyhlašované ČNB, která ve druhém únorovém týdnu klesla na 6,25 %.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Chcete si zvýšit platby na „penzijko“? Pouhá změna trvalého příkazu nestačí
Článek sem dámám vlastně jen kvůli nadpisu a na něj navazující první části (zbytek jsou již informace, které jen opakují již známé věci – takže spíš jen pro připomenutí). Úvod je totiž zásadní. Ne všichni totiž tohle vědí – pokud chcete navýšit váš příspěvek do smlouvou „penzijka“ je třeba o tom nejdříve informovat penzijní společnost (v článku jsou uvedeny i způsoby), bez toho vám totiž pouhé navýšení trvalého příkazu nic nepřinese, jen si v „penzijku“ tyto peníze „zamknete“ minimálně do 60 let věku. Pozor na to.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře