Newsletter duben 2024

od Robert Stejkora

Aprílový měsíc duben je za námi a dnem volna nám začal květen. Letos se podařilo, že první květnový svátek vyšel na přesný střed týdne (a ten druhý bude následovat pochopitelně stejně) jestli je to lepší než např. prodloužený víkend záleží na každém (ne není to lepší :-)). Každopádně na nás je, tak nebo tak, zveřejnit klasický výtah okomentovaných článků z finančního světa z předchozího měsíce. Náš Newsletter z dubna 2024. A podobně jako i v předchozím Newsletteru jsem rád, že i tento je rozmanitější a můžeme přinést zajímavé články hned ze 4 kategorií.

Oproti loňskému dubnu, který byl na články spíše skoupý, se ten letošní polepšil, ale i tak, už třetí rok v řadě si drží prvenství, co do počtu článků, kategorie Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak na životní pojistku pro dítě. Co se vyplatí a co je zbytečné
Správné nastavení pojistky pro dítě je ošemetná záležitost. U dospělých lze stavět na jejich příjmech, výdajích, rezervách a majetku. Ale u dětí? U nich nic z toho neexistuje. Proto je jedinou možností řešit hlavně tzv., velká rizika a zároveň sjednat je s co nejvyšší pojistnou částkou. Jinak to bohužel udělat nelze. Důležité ovšem je, a jsem rád, že to zaznívá i v článku, hned v úvodu, že primární je kvalitní pojistka rodičů. Teprve pak by se mělo řešit pojištění dětí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Průměrné pojistné plnění za hospitalizaci významně stouplo
Článek v podstatě nepřímo nabádá, že je dobré sjednat si v pojistce i pojištění hospitalizace. Nejsem zastáncem tohoto názoru. V životní pojistce by měla být sjednána především tzv. velká riziky (především invalidita, smrt, trvalé následky úrazu) a vše ostatní už je buďto naprosto zbytné (jelikož by mělo být řešeno vlastní finanční rezervou), respektive dočasné, do doby, než bude dostatečná finanční rezerva vytvořena. Měly by to být totiž spojené nádoby, pojistka by měla být nastavena tak, aby odpovídala situaci konkrétního člověka a zároveň by měla být nastavena tak, aby dovolovala finanční rezervu dále tvořit. Mít jen jedno nebo druhé není správně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaké novinky platí u povinného ručení od dubna? Přehled změn
Od dubna začalo platit nemálo novinek v rámci tzv. povinného ručení. U aut a motorek se toho zase až tak moc nemění a v podstatě změny nepoznáte. Důležité je, aby článku věnovali pozornost především ti, kteří jsou provozovateli jiných vozidel s vlastním pohonem. Těch se změny dotknou nejvíce, jelikož jim nově vznikne povinnost mít pojištěny právě i ty.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Strmý pád úrokových sazeb u hypoték se nekoná. Co očekávat?
Sice by kde, kdo mohl čekat, že když ČNB relativně prudce snižuje základní úrokovou sazbu, že budou stejně klesat i úroky u hypoték. Není tomu tak. Meziměsíční pokles je u nich v řádu setin. Důvodem je, že tyto kroky ČNB byly očekávatelné, takže banky již ve velké míře zacenily dříve a pokles úrokových sazeb tak, aby byl znatelný, na ten si budeme muset ještě určitě pár měsíců počkat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v dubnu. Kam bezpečně s penězi? Podrobný přehled nabídek
Jako už naprosto klasicky, prvním článkem v této kategorii je aktuální nabídka spořících produktů u bank. Zhodnocení na těchto produktech postupně klesá a bude i nadále, jak bude ČNB postupně snižovat základní úrokovou sazbu. Doporučuji skočit rovnou na závěr článku, kde je ve třech přehledných tabulkách srovnání aktuální nabídky. Ale jak zmiňuji téměř vždy – spořící účet není primárně určen ke zhodnocování financí, takže je úplně zbytečné kvůli několika desetinám měnit spořící účet – dříve nebo později spadne zhodnocení u všech a pár měsíců lepšího zhodnocení nepoznáte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se daní příjmy z akcií
Nadpis je trošku zavádějící, jelikož se informace v něm netýkají jen akcií. Důležité je, že velikou výhodou u investic do podílových fondů je osvobození výnosů od daně, pokud zůstanou zainvestované peníze, alespoň 3 roky (tzv. časový test), což je schopno v podstatě zvýšit zhodnocení (pokud bychom porovnávali třeba se spořícími účty, kde se rovnou každý měsíc strhává 15 % srážková daň). Ovšem krom tří let je osvobozena od daně situace, kdy děláte v jednom kalendářním roce výběr v maximální výši 100tis. Článek doporučuji každému, kdo nějakým způsobem investuje, aby věděl, kdy je potřeba zdanění výnosů řešit a kdy ne.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?
Článek přidávám především proto, že krásně ukazuje, že sázka na jednu kartu nemusí být vždy výhodná. Pokud máte poskládané portfolio, které obsahuje více investičních nástrojů, tak vás nemusí případné propady na trzích příliš trápit. Naopak investovat jen např. do technologických titulů se nemusí vyplatit. V investičním portfoliu by měl být vždy balanc mezi výnosem a riziky a ideální je, nechat si jej poskládat od odborníka.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %
Kompletní, a hlavně aktuální nabídky všech stavebních spořitelen. Včetně vysvětlení všech bonusů a akčních nabídek, u každé z nich. Pokud přemýšlíte o uzavření stavebního spoření, tak tento článek vám s výběrem rozhodně pomůže. Já bych chtěl jen upozornit, že je třeba počítat s 6letou vázací dobou, po kterou není možné na finance ve „stavebku“ sahat, jinak o všechny bonusy, včetně státní podpory, dojdete.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře