Newsletter květen 2024
- od Robert Stejkora
Už i pátý měsíc roku 2024 je za námi a už jsme minimálně jednou nohou v létě. Dnes je Den dětí a jako každý rok (prostě to tak někdy vyjde) přinášíme náš okomentovaný výtah článků z finančního světa, které si bylo možné přečíst právě v uplynulém měsíci. Náš Newsletter z května 2024.
Podobně jako loni, i letos bylo článků hodně. Po několika prvních měsících letošního roku, kdy jsme horkotěžko hledali aspoň pár zajímavých článků je to příjemný obrat. Navíc je tento Newsletter i velmi pestrý a počet článků se pěkně rozložil mezi jednotlivé kategorie.
O fous je na prvním místě, v počtu článků, téma Spoření a investice (toto prvenství si drží v květnu už 4 roky).
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik
No… Tohle je věčná otázka… Bohužel s životním pojištěním je z minulosti spojeno nemálo kauz a jeho název má tak trpkou příchuť. Faktem ovšem je, že pokud je tento produkt správně nastaven (a správně znamená na základě skutečně podrobné analýzy – pokud někdo nastavuje na základě otázky: „jaký máte příjem a jaké máte výdaje“, tak to se správnému nastavení neblíží ani z daleka), tak je nezbytnou potřebou pro každého, na kom je někdo finančně závislý, respektive každého, jehož příjem je závislý na jím odvedené práci. Zásadní je, aby správně nastavená pojistka obsahovala pojištění invalidity, případně i smrti (pokud je koho/co zajišťovat) a případně trvalých následků úrazu, či vážného onemocnění. Vše ostatní už je spíš zbytné, až na výjimky. Za mě je nejzásadnější částí každé životní pojistky pojištění invalidity. A to na dostatečně vysoké pojistné částky.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pojištění dlouhodobé péče je teď atraktivnější díky daňovému zvýhodnění
Toto připojištění sice nabízelo pár pojišťoven už před lety, ale nyní se dostává do popředí zájmu kvůli daňové úlevě (tu bylo do teď možné uplatnit pouze na „spořící“ část životní pojistky). Já bych k tomuto chtěl dodat jen jednu věc, ale dle mého názoru zásadní. Sjednat si toto připojištění kvůli slevě na dani, a nikoliv kvůli potřebě se takto zajistit, je špatně. Proč? Protože je třeba pamatovat na to, že pokud by došlo, z jakéhokoliv důvodu, k ukončení pojistky, kde je připojištění sjednáno, dříve jak v 60 letech věku a zároveň dříve jak po 10 letech trvání, pak vzniká povinnost dodanit všechny takto využité vratky na dani, až za 10 let zpětně. Toto mějte na paměti vždy, když si sjednáváte jakýkoliv produkt, který umožňuje odpočet na daních, protože dělat to jen kvůli tomu, mi prostě nedává smysl, zvláště když je s tím spojena povinnost vratky dodanit, při dřívějším ukončení smlouvy.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Nechce se vám platit drahé havarijní pojištění? Pár tipů, jak můžete ušetřit
Článek klame nadpisem. Nedá vám totiž žádný zaručený návod, jak na pojistce ušetřit. Jen ukáže, že výpočet ceny pojistky je závislý na obrovském množství parametrů… Dávám jej sem především kvůli tomu, aby si každý uvědomil, že je zbytečné porovnávat kolik platí za pojištění vozu soused, protože u něj mohou být splněny úplně jiné parametry. Jediné, co má smysl, tak nechat si přepočítat pojistku vozu, abyste zjistili, zda VY ušetřit můžete nebo ne. A zároveň, má to smysl v době, kdy je možné pojistku přepracovat, takže výpočet v květnu, když máte výročí pojistky v prosinci, je zcela zbytečný – žádná pojišťovna vám pojistku vozu nesjedná třičtvrtě roku předem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Podpojištění hrozí u domu už za pár let
Články s tématem podpojištění se v našem Newsletteru objevují relativně často. A není se čemu divit, právě riziko podpojištění může znamenat ztrátu klidně i stovek tisíc při případném pojistném plnění. To skutečně není maličkost. První rada je, mít v pojistné smlouvě sjednanou tzv. indexaci/valorizaci pojistné částky a tuto VŽDY přijmou, když ji pojišťovna navrhne. Tím se vyhnete riziku podpojištění automaticky. ALE, pokud svou nemovitost, či její vybavení zhodnotíte (úpravou, nákupem nových - dražších věcí), pak je potřeba, abyste takovou úpravu smlouvy udělali aktivně sami. Lhostejno zda máte v pojistce sjednanou indexaci/valorizaci!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání
Pokles úrokových sazeb u hypoték začíná brzdit – krásně je to vidět na grafu, který je součástí článku. Bohužel totiž, to že ČNB snižuje základní úrokovou sazbu má na hypotéky v podstatě jen malý dopad (mnohem větší pak na spořící účty), takže na základě toho odhadovat další vývoj a předpokládat prudký propad úrokových sazeb u hypoték, v následujících měsících, je zbytečné. Sazby klesat budou, ale velmi pozvolna. Znatelný rozdíl na splátce je možné čekat nejdříve tak za rok.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pro hypotéku je nutné znát skutečnou hodnotu nemovitosti. Jak řešit, když je nižší, než potřebujete?
Odhad je alfou a omegou každé hypotéky. Na něm vše stojí téměř nejvíce. Bohužel pokud nevyjde příliš dobře, či dle očekávání, tak s tím nejde téměř nic dělat. Zkusit to u jiné banky, to je sice možnost, ale faktem je, že rozdíly nejsou tak markantní – jak je v článku uvedeno, tak očekávat, že u jiné banky vyjde odhad o milion lépe, je zcestné. Tím pádem jediné reálné a použitelné možnosti jsou, použít víc vlastních zdrojů, nebo dát do zástavy jinou vhodnou nemovitost (byť dočasně).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v květnu: Kam bezpečně s penězi? Podrobný přehled nabídek
Zhodnocení na spořících produktech začíná znatelně klesat. Nic nečekaného – ČNB snižuje, relativně výrazně, základní úrokovou sazbu, od které se ve velké míře odvíjí zhodnocení těchto produktů. Doby, kdy bylo na „spořácích“ krásné zhodnocení začínají pomalu končit. Ale to nevadí – říkám to už snad po milionté: „spořící účet není primárně určen ke zhodnocování financí“, takže upínat se ke zhodnocení na něm, je špatně (má totiž, mimo jiné, jepičí život, jak můžeme v současné době vidět).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Na důchod si spoří dvě třetiny Čechů. Často špatně
V článku je uvedeno, že úložky Čechů, spojené se „spořením“ na důchod jsou nejčastěji ve výši kolem 2tis./měs. Výše úložky nemusí být problém, pokud si někdo bude takto odkládat 2 000,-/měs. od 30 let věku, tak bude mít před důchodem nashromážděných nějakých 840tis., problém je, kam se tyto částky ukládají. Pokud to bude třeba na spořící účet, v článku zmíněný, s průměrným, dlouhodobým zhodnocením 1,5 % p.a., tak se z těchto 840tis. stane částka lehce přes milion, což je za takovou dobu směšné… Při průměrném zhodnocení 4 % p.a. už se výsledná částka blíží 2mil. a při průměrném zhodnocení 7 % p.a. už je to více jak 3,5mil. Jak vidíte, není důležitá částka, ale především to, kam ji ukládáte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Zlatá horečka? V investicích se žlutým kovem zachovejte chladnou hlavu
Za podobné články jsem moc rád. Proč? Uvádějí totiž na pravou míru mnoho mýtů o zlatě. V obecném, laickém povědomí zůstává, že zlato je jistota. Tohoto právě využívají různí prodejci zlata, zvlášť v období krizí, a prodávají jej jak na běžícím pásu s použitím pohádky, že pouze zlato jim jistotu přinese a vedle toho vystraší tím, že ostatní investice pro ně, kvůli krizi, znamenají v podstatě jistou ztrátu. Není tmu tak. Zlato může být vhodným doplňkem portfolia. Ale není všespásné a už vůbec na něm není nic jistého. Pozor na to. Poraďte se s odborníkem před tím, než se rozhodnete pro jakoukoliv investici. Zlato nevyjímaje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host