Newsletter červen 2024

od Robert Stejkora

Právě nám odstartovaly velké prázdniny a v podstatě tak nějak „oficiálně“ i léto, které se už ale o slovo hlásí delší dobu, vysokými teplotami. To důležitější, v tomto případě je, že máme 01.07., a to znamená, že je třeba, jako už mnoho let, zveřejnit i náš každoměsíční, okomentovaný výtah článků z finančního světa – lhostejno zda je vedro nebo ne. Tedy náš Newsletter z června 2024.

Poslední tři roky se v červnu objevuje vždy relativně hodně článků, ze kterých vybíráme a letošní rok tomu nebylo jinak a Newsletter se nám tak podařilo relativně dost naplnit, a hlavně je zde větší počet článků v několika kategoriích, takže si každý může lépe vybrat, jak téma ho zajímá.

Letošní prvenství, v počtu článků, drží kategorie Neživotní pojištění, což není úplně běžné, ta bývá naopak většinou na chvostu.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Zrušení letního tábora si lze pojistit, zahrne to i úrazy dětí
Článek sem dávám spíše jako zajímavost. Ani ne tak kvůli dětským táborům, kterých se článek týká primárně (ale i toto se může někomu hodit), ale především kvůli tomu, že se jedná o cestovní pojištění v ČR. A to ne každý ví, že existuje. Může pomoci v případě, kdy člověk chce mít krátkodobě vykryté riziko vážných úrazů, ztráty zavazadel, či odpovědnosti za škodu. Právě po dobu tuzemské dovolené. Pochopitelně nemá valný smysl, pokud má tyto záležitosti člověk pojištěny v rámci životního pojištění, či pojištění majetku (kde z pravidla bývá sjednáno pojištění odpovědnosti). Ale pokud ne, či pouze nedostatečně, tak toto je řešení. No a připojištění storna zájezdu, je už jen příjemným bonusem, který taková pojistka umí krýt.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak uplatnit pojistku v případě povodně? Klíčová je fotodokumentace
V červnu potkali některé lokality v ČR řekněme „bleskové“ povodně. Takže pro ostatní, do budoucna, malé připomenutí v podobě článku, co je v takovém případě důležité – v jednoduchosti je to zabránění nárůstu škod, či dalším škodám, pak fotodokumentace a pak kontaktování pojišťovny, kde máte nemovitost pojištěnou (přesně v tomto pořadí).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Asistenční služba u pojištění majetku zajistí instalatéra i nouzové ubytování
Asistenční služby jsou v dnešní době, v rámci pojištění nemovitostí už standardem. Dokonce i v základním rozsahu jsou již dostatečně obsáhlé (u většiny pojišťoven). Důležité je na ně pamatovat – např. pokud si zabouchnete klíčky a vzpomenete si, že máte tuto asistenci pojištěnou, ale zámečníka už jste si vyřešili po vlastní ose, tak s největší pravděpodobností od pojišťovny nic nedostanete. Je třeba kontaktovat pojišťovnu, dřív než toho zámečníka! Každopádně asistenční služby s dobrým rozsahem, jsou schopny uchránit nemalé peníze, které byste bez nich museli tahat z vlastní kapsy – nepodceňujete je, a především ti co mají ještě starší pojistky by měli minimálně kvůli tomu přemýšlet o jejich aktualizaci (neřkuli, a to především, kvůli aktualizaci pojistných částek – jejich dostatečná výše je naprosto zásadní).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Nízké pojistné upozorní na podpojištění bytu či domu. Kolik platíte?
Po nějaké době přidáváme zase článek s tématem mého „oblíbeného“ podpojištění. Obdobné články se v našich Newsletterech objevují relativně často, protože je to opravdu závažné téma. U tohoto článku, respektive jeho nadpisu, bych chtěl upozornit na lehce zavádějící fakt – drahé pojištění neznamená automaticky, že je vše dobře kryté. Pro příklad, řešil jsem nedávno pojistku starou snad 10 let, jejíž cena byla 5 000,-/rok a když jsme přepočítávali, tak jsme zjistili, že pojistná částka ve smlouvě je téměř třetinová oproti realitě, ale nové pojištění, se správnou pojistnou částkou a plným rozsahem, vyšlo jen o necelé 400,-/rok dráž než ta stará pojistka… Cena skutečně nemusí určovat vůbec nic.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Úrokové sazby hypoték hlásí stagnaci. Přesto je čas na rozhodnutí
Já byl k razantnímu poklesu sazeb u hypoték skeptický už od začátku a vývoj v posledních měsících to jen dokazuje. Jak je v článku uvedeno, tak s největší pravděpodobností banky vyčkávají na září kdy již budou platit nové podmínky u předčasného splacení hypotéky mimo FIXaci. Až tam bychom skutečně snížení měli pocítit. Takže jestli někdo váhá s hypotékou a očekává, že za měsíc, či dva, budou nabídky zajímavější, tak se obávám, že se příliš nedočká.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Potřebujete navýšit hypotéku? Možná vám to vytrhne trn z paty kvůli vysoké sazbě
Neděje se to sice nijak zásadně často, ale stává se, že potřebujete peníze na dofinancování spojené s nemovitostí (nejčastěji při výstavbě či rekonstrukci), jelikož vám nestačí finance z předchozí hypotéky. Řešení jsou dvě – sjednání nové hypotéky, která pokryje jak původní dlužnou částku, tak přidá i navýšení (jen navýšit původní hypotéku nelze), takže v podstatě se jedná o refinancování s navýšením. Případně si můžete vzít jen novou hypotéku a původní nechat, jak je. Volba, kterou možnost vybrat pak záleží jen a pouze na tom, jakou máte úrokovou sazbu na původní hypotéce – pokud je vyšší než aktuálně nabízené sazby, pak s největší pravděpodobností bude lepší variantou refinancování. Pokud je pochopitelně nižší, tak z logiky věci je lepší vzít si novou hypotéku jen na chybějící částku a tu původní nerefinancovat. Ale pamatujte na důležitou věc – pokud si zvolíte jakoukoliv z těchto možností, tak je naprosto zásadní, abyste měli dostatečnou zástavu, která pokryje jak původní úvěr, tak i ten nový!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Splátkové prázdniny u úvěru se mohou v budoucnu i vymstít
Možnost odkladu splátek, v tomto článku nazvaná „splátkové prázdniny“ je služba kterou nabízejí některé finanční instituce, jako doplněk k úvěru. Ve valné většině případů se jedná o placenou službu (z pravidla jednorázově) a umožňuje právě, v průběhu trvání úvěru, přerušit splácení na určenou dobu. Jelikož je to služba k úvěru, tak se nejčastěji jedná o situaci, která se negativně NEPROJEVUJE v registrech. Minimálně u bank bych se toho nebál, ale souhlasím s článkem, vždy je důležité si podmínky přečíst. Odklad splátek, bez této služby, je totiž možný téměř u všech úvěrů, ale v takovém případě to negativní zápis do registru znamená, a to natolik negativní, že je schopen ve valné většině případů znemožnit získání úvěru jiného. Ale i v případě této služby, bez negativního zápisu do registru, to pořád znamená výdaje navíc, jednak případná cena služby, ale zároveň také to, že se díky tomu protáhne doba splácení => přeplatek se zvýší. Pokud se bude jednat např. o 2 měsíce na 30leté hypotéce, tak to nepoznáte, ale u úvěrů sjednaných na kratší dobu už to znát být může. Osobně doporučuji, místo sjednaní a následném využití této služby, lepší je mít připravenou finanční rezervu, aby nebylo třeba tuto možnost využít.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červnu: kam s penězi? Podrobný přehled všech nabídek
Tento článek zde zveřejňujeme pravidelně už tak dlouho, že nemá smysl jej komentovat – prostě aktuální nabídka spořících produktů bank (především pak spořících účtů).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se od července změní penzijko? Přinášíme souhrn změn
Od července 2024 dochází k velkým změnám v rámci produktu, který všichni znají jako „penzijko“. Zásadní změnou je změna v rámci státní podpory a daňových úlev. Článek moc pěkně a jednoduše shrnuje všechny změny, které se tohoto produktu dotknou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře