Jako Fénix z popela…

od Robert Stejkora

Na přelomu roku, navázala naše kancelář Expertů určitou formu spolupráce s ParaCENTREM Fénix, které se zabývá podporou osob se získaným postižením míchy. Možná vás napadne, co má společného finančně-poradenská kancelář s centrem pro osoby s poranění páteře? Ano, pravdou je, že se nejedná o zrovna blízké obory. Nicméně, já zde jistý průnik množin spolu-působnosti vidím.

Naše kancelář se zabývá finančním poradenství a tedy mimo jiné i zajišťováním např. úrazových rizik. Umíme klienty zajistit, vhodným nastavením pojištění, pro případ závažného úrazu. Umíme zajistit finanční stránku věci. Ale co potom? Co když se skutečně závažný úraz stane a klient po prodělané operaci zůstane upoután na vozíku? My umíme zajistit „pouze“ finance z pojistky. Ale neumíme klientovi poradit, co má dělat dál. Respektive, neuměli jsme. 

Nyní díky výše uvedené spolupráci, jsme schopni klienta s takovým postižením, odkázat na organizaci, která mu může pomoci i do budoucna.

Ale nejde jen o to, že víme o existenci této konkrétní organizace. Obdobných organizací je jistě více. Ale v tomto případě jsem se osobně, za Experty, sešel s ředitelem tohoto brněnského centra, panem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., který mě provedl jejich centrem na adrese Netroufalky 3 a relativně detailně mě seznámil s tím, čím se zabývají. Byl jsem překvapen, jak široký záběr mají. Osobně jsem se domníval, že tato centra poskytují služby maximálně v rozsahu poúrazových rehabilitací, ale skutečný rozsah, toho co dělají, sahá mnohem dále.

Nad rámec zmíněné poúrazové rehabilitace se zabývají například i odborným sociálním poradenstvím, bezbariérovou přepravou, poradenstvím ohledně bezbariérové rekonstrukce bydlení, či poradenstvím s cestováním na místa, kde nebude vozíček překážkou.

Poskytují ve svém centru posilovnu a fitness cvičení upravené právě pro osoby upoutané na invalidní vozík.

Dále poskytují poradenství v pořízení kompenzačních pomůcek a nabízejí i jejich pronájem.

Také jsou schopni poskytnout jak poradenství psychologické, právní, ale například i poradenství spojené s návratem do pracovního procesu.

Mimo to, pořádají i volnočasové aktivity pro pohybově postižené osoby, dohromady s osobami zdravými, tak aby pomohli k jednoduššímu začlenění do společnosti. A to formou přednášek, či besed, ale také formou sportovních turnajů, výtvarné tvorby a vzdělávacích kurzů.

Není toho málo a jsem přesvědčen, že tato jejich činnost je schopna velmi pomoci osobám, které postihla psychicky i fyzicky velmi těžká událost, jakou závažný úraz, bezesporu je.

Základní cíl ParaCENTRA je jeden – pomoci osobám se získaným postižením páteře, začlenit se, pokud možno co nejvíce, do běžného života. Odtud právě pochází, což je asi patrné, název centra – Fénix – aby i tyto osoby měli možnost povstat z popela, metaforicky řečeno.

Já osobně jsem za tuto spolupráci rád. Ne jen proto, že mám kam klienty odkázat, bude-li to nutné, ale především proto, že mohu propagovat něco, co mi dává smysl a co je skutečně schopno pomoci v tíživé životní situaci.

Přidat komentář

Komentáře