Čtyři roky Expertů

od Robert Stejkora

09.03.2019, jsou tomu již 4 roky ode dne, kdy se začala psát cesta finančně poradenské kanceláře Expertů na finance. Před 4 roky vznikl projekt a Brand, se sovou ve znaku, která s roztaženými křídly dlí nad našimi klienty. Pojďme se společně ohlédnout za dalším rokem, protože dnes, máme za sebou čtyři roky Expertů.

Co jsou Experti a čím se liší od stovek jiných finančně poradenských kanceláří? Předně, nemají ambice v podobě růstu v počtu poradců – nejde jim o tvorbu velkých finančně poradenských týmů, soustředí se na to, co umí – dělat poradenství. Dělat skutečně poradenství, nikoliv prodej produktů.

Vedle toho jsou Experti vázáni vizí, kterou právě před 4 roky zveřejnili na svém nově založeném webu. Tedy zasloužit se o pozvednutí samotného oboru finančního poradenství na vyšší úroveň, než na jaké je nyní. Doslova zvednout tento obor z bahna a špíny, kam je roky zašlapáván praktikami některých finančních poradců a finančně poradenských firem. Díky tomu má finanční poradce, v očích veřejnosti, nálepku zloděj či podvodník… A toto chtějí Experti změnit. Chtějí odstranit tuto nálepku, tak aby se nikdo za označení finanční poradce, nemusel stydět, ale naopak, aby se jednalo o úctyhodný obor.

Ale čím je možné zmíněného dosáhnout? Expertů není mnoho a v malém počtu, bude jakákoliv snaha jen kapkou v moři. Nicméně co je moře jiného, než spousta malých kapek? Je to především o příkladu, který se snaží dávat svojí prací. Tedy žádné nahánění klientů, volání na tzv. „studené kontakty“ z veřejných telefonních seznamů a pod záminkou zkreslených informací se dostat k nic netušícímu klientovi a tam mu prodat nový produkt. Ne, tudy cesta nevede. Ta správná cesta tudy nevede. Experti dbají pouze na to, aby byli vidět. Dbají na to, aby byla s co největší dálky vidět jejich odbornost, díky které je klienti sami vyhledávají – ne proto, že by je k tomu někdo „přinutil“, ale proto, že si to zvolili sami. To je cesta a budoucnost finančního poradenství, ve které Experti věří.

Tuto svoji myšlenku se snaží Experti šířit, ne je skrze vlastní web, ale publikují i mimo něj. Například často se objevují jejich články v odborném časopisu profi Poradenství & Finance, případně na odborném serveru oPojištění. Vedle toho je zástupce Expertů členem Rady Asociace finančních poradců ČR a od letošního roku zároveň jejím viceprezidentem. Protože i sebelepší myšlenka, která není vidět, zůstane jen myšlenkou.

Velkým krokem, od prostého zprostředkování produktů, ke skutečnému PORADENSTVÍ, je zpoplatnění některých služeb a zveřejnění této skutečnosti v sekci pro klienty.

Důvod je zcela zřejmý – ten kdo platí, toho zájmy jsou upřednostněny. A pokud platí klient, pak jsou to jeho zájmy. Pokud je poradce placen institucí, pak více či méně, prosazuje její zájmy a poradce je, opět více či méně, nucen prodávat její produkty.

Vedle toho, placené poradenství má ještě jeden přínos. Možnost věnovat daným klientům maximum času, a to bez nutnosti uzavírat jakýkoliv nový produkt – což je jeden z největších nešvarů tohoto oboru – pokud jsou poradci placení za zprostředkování produktů, pak tyto produkty musejí uzavírat, protože jen za radu, si v krámě nekoupí ani rohlík…

Finanční poradenství je o klientech. Je o poradenství, nikoliv o prodeji – slovo prodej totiž ani vzdáleně nefiguruje v označení „finanční poradce“, naopak PORADCE je tam zdůrazněno docela jasně.

Předchozí články, k výročí Expertů, byly pojaty trošku jinak. V těch předchozích jsme se skutečně ohlíželi za uplynulým rokem a zdůrazňovali především to, co vše jsme byli schopni našim klientům poskytnout. Letos jsme tento článek pojali jinak. Chtěli jsme, aby z něj bylo cítit především plnění vize Expertů. Snad se tak i stalo.

A co jsme udělali v uplynulém roce? O tom by měly zase vypovídat naše činy u všech, se kterými jsme se potkali. No a o tom co nás čeká a co jsme a budeme schopni udělat do budoucna, se může každý přesvědčit sám, když se s námi potká. Stačí k tomu využít například náš kontaktní formulář.

Na závěr chci poděkovat všem, kteří s námi byli i ve čtvrtém roce existence Expertů na finance 😉.

Přidat komentář

Komentáře