Pojišťovácká občanka

od Robert Stejkora

Dnes je to na den přesně 15 let, od doby co jsem začal pracovat v oboru finančního poradenství. A s 15 narozeninami je spjato i vydávání občanských průkazu. Dnes jsem tedy, v oboru finančního poradenství, dosáhl věku, kdy bych mohl dostat „pojišťováckou občanku“, pokud by něco takového existovalo 😊.

Pojďme se spolu ohlédnout za těmito 15 lety. Co se v oboru, ale především u mě samotného, v rámci tohoto oboru, událo.

Oficiálně jsem začal pracovat v oboru finančního poradenství 06.11.2004 pod hlavičkou jedné velké MLM společnosti. Bohužel v té době se ani z daleka nedalo hovořit o finančním poradenství, ale spíše o zprostředkování produktu. Jednotné číslo je záměrně – zprostředkovával jsem jediný produkt a možnost sjednávání dalších jsem si musel „zasloužit“. Také Vám to přijde úsměvné? Mě velmi, respektive dnes je to spíše k pláči… Ale taková byla skutečnost, ať už jeden nebo několik produktů, na začátku milénia, to bylo normální – prodávat nikoliv radit. Žel Bohu se to ještě stále ve velké míře děje i dnes...

V následujícím roce, konkrétně v dubnu 2005 jsem musel, na základě nového zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, složit zkoušku „odborné“ způsobilosti (= naučit se hromadu otázek nesouvisejících s praxí, kde byla v 99 % případů správná nejdelší odpověď). Na základě toho jsem obdržel registrační číslo, dle kterého mě bylo možné nalézt v registru vedeného ČNB (konkrétně 003342PPZ).

Do roku 2009 jsem se plácal coby pojišťovák – prodejce především pojištění a doslova jsem prodával produkty klientům, které pro ně byly vždy správné a potřeba (nechal bych bez komentáře). O nějaké finanční analýze jsem si mohl jak já, tak klienti nechat zdát. Nejsem prodejce, nikdy jsem nebyl a ani nikdy nebudu, takže to pro mě bylo neskonalé utrpení, protože jsem cítil, že tohle dělat nechci.

Jako vysvobození pro mě přišla, v roce 2009, finanční analýza, ke které se moje mateřská společnost konečně dopracovala a já mohl skutečně začít dělat to co jsem v tomto oboru dělat chtěl. V mnoha ohledech to ovšem byla analýza, která je na míle daleko od toho, jak by měla skutečná finanční analýza vypadat. I proto jsem nepoužíval systém finanční analýzy vytvořený mateřinkou a vymyslel a ve Visual basicu, v Excelu, „naprogramoval“ vlastní a začal jsem se v podstatě sám učit, jak zmíněné dělat správně.

Z této analýzy, za několik let, vznikl systém určený jakémukoliv finančnímu poradci a je k dispozici pod názvem INFINEO.

Po dalších téměř 5 letech, na přelomu roku 2013/2014, jsem konečně zjistil, že systémy MLM finančně-poradenské společnosti, které jsou založeny na prodeji produktů a přivádění stále nových poradců do oboru (ať si každý tvrdí co chce, tak takhle to prostě je…), jsou pro mě čím dál tím větším „okovem“.

V lednu 2014 jsem tedy opustil zmíněnou společnost a převedl jsem svoji licenci pod finančně-poradenskou společnost, která se řadí mezi tzv. poolové. V tu chvíli jsem získal svobodu dělat práci tak jak cítím, že je správně, aniž bych musel plnit „kvóty“ a nařízení mateřské společnosti a mohl se soustředit především na práci samotnou.

Otevřeli jsme s kolegyňkou – partnerkou vlastní kancelář a rok na to, v březnu 2015, jsme založili i vlastní brand Experti na finance.

Pod tímto brandem jsme navíc začali vydávat, jako jediní v republice, pravidelné statistiky o finančně-poradenských společnostech, které aktualizujeme jednou za čtvrt roku ZDE >>> a zveřejňujeme je pro všechny z oboru.

Tím se začala psát zbrusu nová kapitola. Tím začala moje práce, jak ji zná většina lidí, z mého okolí, dnes.

Mojí doménou už byla skutečná finanční analýza, dá se říci komplexní finanční poradenství, založené právě na řádně provedené analýze. K mojí specializaci patří především hypoteční úvěry (se kterými jsem měl v té době, už osmiletou zkušenost) a zajištění rizik (ať už životních tak i neživotních).

Zároveň jsem ve velké míře začal využívat moderních technologií - především internet. Na webu mě může kdokoliv najít a zjistit si o mě maximum informací ještě dříve, než se pro mě rozhodne. A tak by to mělo být. Žádné navolávní "studených kontaktu" a za použití často lživých informací se dostat ke klientovi, jen aby mu mohl "poradce" prodat nějaký nový produkt. Toto se, bohužel stále, ještě děje a mnoho "poradců" takto pracuje (a tím víc a víc kazí jméno tomuto oboru).

Proto jsem spustil vlastní projekt, v rámci kterého školím jiné finanční poradce, jak využívat moderních nástrojů a jak se správně v tomto oboru chovat. Prostě aby se z nich stali finanční poradci 21. století.

Mimo jiné i díky tomuto mému systému práce, patřím mezi 3 nejlépe hodnocené (klienty hodnocené) finanční poradce na jižní Moravě v "katalogu" finančních poradců Dobrý poradce (a sedmého v republice).

Jelikož, mezi mnou hojně používaný komunikační kanál, patří mail, tak jsem se podílel i na tvorbě systému pro e-mail marketing POSTINO, který je taktéž k dispozici všem finančním poradcům.

V této nové kapitole profesního života jsem se stal členem Asociace finančních poradců ČR, u které jsem nyní členem Rady AFP ČR. A díky tomu jsem v kontaktu se spoustou dalších, skutečných odborníků v oboru finančního poradenství a také mám větší možnost šířit svoji vizi, která vznikla už při založení Expertů na finance, tedy pozvednutí finančního poradenství z opovrhovaného a zprofanovaného oboru na úroveň, kde se poradci nebudou muset stydět říci: „Já jsem finanční poradce“.

V rámci jak Asociace, tak vlastního webu či jiných webu, ale i skrze odborný časopis profi Poradenství & Finance, relativně hojně publikuji množství článků určených jak pro odbornou, tak i laickou veřejnost. Tak aby bylo co největší množství relevantních informací, ke kterým se mohou lidé dostat a měli z nich užitek.

V době mé působnosti v Asociaci finančních poradců ČR jsem navíc obdržel ocenění Finanční poradce roku 2016 – Ocenění za nejoblíbenějšího poradce finančních poradců a zprostředkovatelů.

Dále jsem složil i všechny povinné zkoušky, které jsou nezbytnou nutností pro provozování komplexního finančního poradenství (tedy jsem odborníkem i de iure) a mám tedy oprávnění k poradenství ve všech regulovaných segmentech.

Zatím posledním, ale o to větším, krokem bylo přistoupení k modelu finančního poradenství honorovaného klientem. K tomu došlo od 01.01.2019. Tedy model, kdy si mě klient „najme“, podobně jako třeba právníka a jelikož je tím, kdo mě platí, tak má o to větší jistotu, že upřednostňuji jeho zájmy, před zájmem finančních institucí (což se v případě tzv. provizního poradenství s jistotou říci nedá).

Zmínkou o roku 2019 jsem krásně uzavřel celých 15 let mého působení v oboru. V oboru, ve kterém chci pokračovat i mnoha příštích letech a dělat vše proto, aby finanční poradci byli vážení a nikoliv zatracovaní. Rád to prokáži svojí prací každému, kdo mě kontaktuje např. ZDE >>>

 

  • PŮVODNÍ LICENCE POJIŠŤOVACÍHO ZPROSTŘEDKOVATELE

 

  • OSVĚDČENÍ - DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ

 

  • OSVĚDČENÍ - ÚVĚRY

 

  • OSVĚDČENÍ - INVESTICE

 

  • OCENĚNÍ - NEJOBLÍBENĚJŠÍ FINANČNÍ PORADCE

Přidat komentář

Komentáře