2922 dní, tedy 8 let
- od Robert Stejkora
Po posledních dvou výročních článcích jsem se rozhodl, že udělám tradici z počítání věku naší značky ve dnech a budu v tom pokračovat i do budoucna. Před 8 lety, 09.03.2015 totiž vznikla značka Experti na finance. Byl to necelý rok po tom, co jsme otevřeli naši brněnskou kancelář, kde sídlíme dodnes. Vybrali jsme logo, vymysleli název a založili web. A dnes je to přesně 2 922 dní, co jsme web spustili, takže tento den bereme jako „narozeniny Expertů“.
Každý rok, když se blíží výročí, tak přemýšlím, co napsat, aby to bylo skutečně hodno tomuto, pro nás důležitému, výročí. A pořád se mi to nedaří tak, abych si řekl: „jo, tohle je ten epický článek.“ Stejně to bude asi potřeba až na nějaké kulaté výročí, takže ještě máme 2 roky čas 😊. Ale hlavně, o epičnost úplně nepůjde – nejsme filmové studio, tak snad to od nás (ode mě – já to píšu), nikdo nečeká 😉.
Takže, epické to nebude (vím to, už jsem si to po sobě přečetl 😉), ale chci se držet nastaveného trendu z předchozích let, takže to bude pozitivní!
Na druhou stranu se chci vyhnout tomu přehnaně pozitivnímu klišé, které často vídám – v současné době se totiž všichni potýkáme s faktem, že je válka jen pár set kilometrů od nás; jsou drahé energie; drahé hypotéky; drahé nájmy a vysoké ceny nemovitostí; navíc dvouciferná inflace; nemluvě o tom, že klesající trhy způsobují nejednomu neklidné spaní, když kouká na hodnotu investičního portfolia… Jsme v krizi, to je prostě fakt a já tady nechci pět ódy na to, že „krize je příležitost“ a podobné bláboly, kterých jsou minimálně sociální sítě, v dnešní době, plné.
Experti, naše kancelář, se celou dobu zaměřuje na běžné lidi. Necílíme na tzv. „afluentní klientelu“ (definice kterou nikdo neumí pořádně specifikovat, ale znamená to „ti bohatí“), což je dnes velmi moderní. Zaměřujeme se na běžné lidi. Lidi, kteří mají běžné problémy, kteří řeší to, že musí zaplatit dražší nákup, že jim zvedli zálohy na energie nebo, že si teď prostě nemohou koupit byt, protože nedosáhnou na hypotéku. Takže moc dobře vím, že rady typu: „pracujte na seberozvoji, využijte krize ve svůj prospěch, vydělejte na propadech trhů“ jim k ničemu nebudou, a tak akorát je vytočí. Úplně upřímně, tyto arci-pozitivně-motivační kecy vytáčí všechny, i ty „afluentní“, protože je trousí každý druhý „finanční-poradce“, který s poradenstvím začal minulý měsíc, ale už viděl bambilion motivačních videí…
Přesto, myslím si, že ten upřímně pozitivní přístup je dnes možná důležitější než kdy dříve. A přesně kvůli tomu, co jsem popsal výše. Je toho teď prostě na všechny moc, a co hůř, nikde není vidět žádné světélko na konci tunelu, značící, že brzy bude lépe. Jak by mohl být tedy člověk pozitivní, když se kolem děje tolik špatného?
Nemám pochopitelně žádnou zaručenou radu, která by to vyřešila – neznám „cestu z krize“, jako ji údajně znal (alespoň ve sloganu) náš už bývalý prezident. Ani nemám žádný zázračný, všespásný produkt, který by to vyřešil. Nic z toho totiž neexistuje.
A co je to pozitivum? Žádná krize, nikdy v historii (a že byla už i černější než dnes), netrvala věčně. Ono opravdu, a vím, že to bude znít jako další klišé, stač vydržet. Přečkat to. Najít si na tom něco pozitivního. A co třeba?
Jsou drahé hypotéky? Tak teď nekupujte nemovitost – ony totiž nebudou takto drahé deset let – stejně bylo potřeba mít vlastní zdroje – uložte je, díky vysoké repo-sazbě ČNB jsou moc pěkné úroky na spořících účtech, nebo třeba repo-fondech, které jsou na tuto sazbu navázané.
Máte propady v rámci svých investičních portfolií? Tak ať, nechte to být. To není nic nového, propady byly i v roce 2020, 2008, 2001 a takto bych mohl pokračovat. Ale tyto propady znamenají, že je jen nižší hodnota „podílové jednotky“ a pokud máte navíc pravidelnou investici, tak dokud budou propady trvat, tak budete nakupovat doslova ve slevě a až to pomine, a věřte, že to pomine, protože už to pominulo za posledních bezmála 100 let 30x, tak to co bylo nakoupeno „ve slevě“ bude mít o to větší hodnotu.
A co způsobí to, když někdo poslechne tyto dva odstavce? Až přijde v budoucnu další krize (a že přijde), tak bude mít člověk o to větší rezervu, díky dočasnému uložení financí v podobě vlastních zdrojů na koupi nemovitosti a pokračování v rozběhnutých investicích. Ale hlavně, člověk tím získá návyk k tvorbě rezerv – milionářem se totiž může stát každý, jen to trvá kratší nebo delší dobu, to jsou selské počty (a složené úročení 😉).
Vidíte, nějaký ten optimismus se najít dá. A co říct závěrem? V úvodu jsem několikrát použil slovo „epické“ a jelikož jsem se už dávno smířil s tím, že já epický spisovatel nebudu, tak si na závěr vypůjčím něco, od toho skutečně epického spisovatele: „Všichni ti, kdož prožívají trápení si přejí, aby se to nedělo za jejich časů. O tom ale my nerozhodujeme. My rozhodujeme pouze o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán.“
Vykašleme se tedy na lamentování. Užívejme si, že se máme, na koho smát, že přichází jaro, které nás bude hřát a přemýšlejme jen o tom, jak naložíme s časem, který nám ještě zbývá, abychom jej využili správně!
Experti jsou tu už 8 let. Už jsme něco zažili. Neumíme a nevíme všechno, ale víme toho dost, abychom mohli být nápomocni v tom, čím se zabýváme, každému, kdo o to požádá.
Děkuji za přízeň všem, kteří s námi ušli, byť sebekratší období, našich 8 let – bez VÁS by to nešlo, bez VÁS bychom nebyli 😉.
Vložte komentář
Vložte komentář jako host