Kobayashi Maru, naopak

od Robert Stejkora

Zvláštní nadpis článku, na finančně poradenském webu, co? Znalci, ale budou vědět, že Kobayashi Maru je název fiktivní vesmírné lodi z universa Star Trek. Tato vesmírná loď dala název jednomu testu. Testu, který nešlo udělat. No a v poslední době se nám na sociálních sítích opětovně začíná objevovat jeden test, pro zájemce o práci v tomto oboru. Tento test má jeden společný jmenovatel – nejde jej NEudělat. Ve světle těchto skutečností, už bude název článku „Kobayashi Maru, naopak“ dávat smysl 😊.

Ale pojďme se na to podívat kapku do hloubky.

Především v loňském roce, několik finančně poradenských společností využilo pro nábor, skrze sociální sítě, jednu novinku (do té doby neznámou), a to nutnost splnit test, který oddělí „zrno od plev“ a ukáže, zda-li je uchazeč vhodný pro danou práci. Je u něj totiž jasně uvedeno, že neberou každého!

Vtipné je, že ač se jednalo o různé společnosti, které byly v podstatě konkurencí, tak se ani nenamáhaly tento test aspoň trošku upravit a byl u všech stejný, a to do puntíku. Např. ve všech případech se na jeho začátku, u fotky z fotobanky, dočtete, že: „Průměrní lidé všechno začnou, ale nic nedokončí a že pokud se rozhodnete test začít, ale nedokončíte ho, získáte o sobě obrázek, že věci prostě nedotahujete do konce...“. No a pak začal samotný test...

Já jsem neodolal a tento test jsem si udělal sám. Několikrát. U několika společností. Záměrně jsem vybíral odpovědi tak, abych nemohl být vyhodnocen jako vhodný uchazeč. Pak jsem vybíral i přesně obrácené odpovědi než v předchozím testu. Věřte, že jsem zkusil všechny možné kombinace odpovědí. Co čert nechtěl, vždycky jsem uspěl 😊.

Po dokončení testu vám totiž dojde mail a někdy i SMS, že do 24 hodin, jej vyhodnotí manažer a pokud jej vyhodnotí jak úspěšný, tak vám zavolá, aby vás pozval na druhé kolo pohovoru, tentokrát osobní.

Vždy, vždy mi zavolali, že moje odpovědi pečlivě prošli a že pro mě mají dobrou zprávu, protože jsem uspěl a rádi by mě pozvali k osobnímu pohovoru.

Ani jeden si nedal ani tu práci, aby napsal mé jméno do Googlu a zjistit třeba komu volá. Vždy jsem, podle všeho, odpovídal naprosto perfektně a jsem v podstatě ten nejlepší uchazeč (lehce přeháním, ale jen lehce)… A nejvhodnějším uchazečem jsem byl i ve chvíli, kdy jsem na otázku „kdy mohu nastoupit“ odpověděl, že později jak za rok (ač u ní bylo uvedeno, že dle této odpovědi mi přiřadí prioritu)…

No, takže jsem buďto nějakým vysoce nepravděpodobným způsobem vybíral odpovědi tak, že jsem obelstil algoritmus. Nebo, a to je pravděpodobnější, ty odpovědi prostě nikdo ani nečte a využívá tento test jako určitý „leadovač“, kdy berou jedno telefonní číslo za druhým a volají všem, že uspěli…

Proč to píši, co tím chci říct? Jelikož tento test zažívá určitou renesanci a opět se ve velkém objevuje na sociálních sítích, tak jsem tímto jen chtěl vzkázat všem „náborářům“, kteří jej využívají, ať se na to vykašlou – jste pro smích… A pro ty, co by přemýšleli, že by jej zkusili vyplnit? Pusťte si raději Star Trek 😉.

Přidat komentář

Komentáře (4)